Strona startowaKontakt z nami
Budujemy organy

Parafia Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej buduje nowe organy piszczałkowe. Po decyzji Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie i Dekrecie Metropolity Krakowskiego zezwalającym na tę inwestycję organy wykonuje Firma Kaczmarczyk z Zabrza.

Organy, utrzymane w estetyce brzmieniowej nawiązującej w znacznej mierze do romantycznych wzorców galicyjskich, będą miały 23 głosy, dwa manuały i pedał oraz w pełni mechaniczną trakturę gry i rejestrów.

W Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II czytamy: "W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich" (KL 120).

Ponadto w dokumencie "Musicam Sacram" z 1967r. zapisano, że akompaniament na instrumentach muzycznych winien "podtrzymywać śpiew, ułatwiać udział w czynnościach liturgicznych i przyczyniać się do głębszego zjednoczenia zgromadzonych wiernych" (MS 64).

Zgodnie z instrukcją o muzyce liturgicznej, organy winny się znajdować w każdym kościele w Polsce (Instr.Ep. Pol. 1979, 28).

Prawdziwe organy są duszą każdego kościoła. Dlatego na chwałę Boga i Jego Miłosierdzia budujemy organy!

Nowe organy w naszym kościele mają zagrać w sierpniu 2025 roku.

Projekt organów

 

 

Dyspozycja organów (głosy):